Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że zajmować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch innych od siebie źródłach. Potrzeba jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi konsultanci w możliwości rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Materiałów Biobójczych.

– Dołączamy do sytuacje bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co sprawiać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w trybie „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to znacznie atrakcyjny lek podawany przy cukrzycy typu II i podejmowany przez ogromną liczbę pacjentów. Od wielu lat wyraża się o tej substancji jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a wówczas nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków potrafi żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, iż w Polsce leczy ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest teraz najwydajniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale także często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Od kilku lat leki z ostatnią podstawą czynną są prawdziwy renesans. Odkryto gdyż jej ogromne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z znajomych danej dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal całą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niesłychanie delikatny dla wątroby. Posiada same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z naszych źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to znaczy w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się jednak za mało lat okazać, że duzi na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoce

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne komentarze będzie po uzgodnieniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien dołączyć do sytuacje poważnie, zarazem aczkolwiek nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak już do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w relacji od danych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoce. Możliwe jest przestawianie pacjentów na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z listy mniej dostępne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje chociaż w nauce. W działalności aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego zdaniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w zakupie, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na doba. Przestawienie ich na inne materiały lecznicze potrafi żyć ważne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z rynku europejskiego – co jest kiedy dużo prawdopodobne – potrafi żyć problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina powtarza się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments